Salajane kultuuriklubi esitleb: sünnipäeva-aasta viimane kultuuriamps

 
Toidufilmide festival, Shoplifter, Tanagokoro

Vasakul: Shoplifter “Hüpervõrk” (foto Anu Vahtra), paremal Yoshinori Ishii filmist “Tanagokoro: A Culinary Portrait”.

Sel aastal 5ndat korda toimunud Toidufilmide festival lõpetab sünnipäeva-aasta uue üritustesarjaga, mis kombineerib nii kaasaegse kunsti, filmikunsti kui ka toidukunsti. Kolmapäeval, 22. novembril toimub Kai kunstikeskuse majas hubane klubiüritus mitmekülgseid elamusi hindavale publikule.

Üritustesari, mis kannab pealkirja „Salajane kultuuriklubi“, algab Kai kunstikeskuse projektijuhi Kärt Koppeli juhendatud näitusetuuriga viimaseid päevi avatud Islandi kunstniku Hrafnhildur Arnardóttiri / Shoplifteri näitusel "Hüpervõrk". Islandilt pärit kaasaegse kunsti silmapaistva multitalendi esimene isikunäitus Eestis on spetsiaalselt Kai jaoks loodud monumentaalne ruumiinstallatsioon, mida on nimetatud ka juuksekatedraaliks. Värviküllasele visuaalsele elamusele on heli loonud Islandi muusik ja tereminimängija Hekla. “Viimaseid nädalaid avatud näitus on eriline kogemus ka iseseisvalt külastades, kuid aspektid nii kunstnikust, näituse saamisloost kui ka näituse kontseptsioonist annavad läbi räägitud lugude kindlasti sügavama mõõtme,” kommenteeris Kärt Koppel eesseisvat lühituuri.

„Hüpervõrgu“ näitusetuurile järgneb Kino Sõpruse Kai saalis sissejuhatus klubiüritusele ning vaatamisele tuleb režissööride Victoria Fistesi ja Masashi Nozaki auhinnatud lühidokumentaal „Tanagokoro: A Culinary Portrait“, mis tõlkes tähendab kulinaarset portreed peopesal. “Kai kinosaal on selliste eriformaatide jaoks täiuslik ruum, hubane, uus ja privaatne,” kirjeldas kino tegevjuht Ivar Murd suvel alguse saanud ideed Toidufilmide festival vanalinna kinosaalist erisündmuseks Kai kinosaali tuua. Toidufilmide festivali valitud lühifilm keskendub Jaapani kokale Yoshinori Ishii’le, kes oma oskuste, eetika ja sütitava kire abil käivitab Ühendkuningriigis kalarevolutsiooni ja paneb seeläbi kohalikud austama nii toorainet kui ka kvaliteeti. “Sünnipäeva-aasta viimaseks filmiampsuks valisime inspireeriva Jaapani tippkoka lühifilmi ning seda nii selle kvaliteetse sisu poolest, aega austava pikkuse kui ka tausta poolest - on sellele järgneva erimenüü loojadki Aasia maitseid au sisse tõstvad ja samal ajal ka sõna otseses mõttes toidunomaadid, nagu dokumentaalfilmi peategelane isegi,” lisas Toidufilmide festivali üks korraldajatest Taivi Koitla.

Õhtu kolmanda, sel korral toidukunstielamuse, on loonud Jaapani ja Lõuna-Korea maitsetele keskenduva Kampai by Kim Mikkola peakokk Karoliina Jaakkola, kes lühidokumentaalist inspireerituna on koostanud 2-käigulise erimenüü. “Filmist inspireerituna otsustasime luua lihtsa ja just kvaliteetseid tooraineid austava erimenüü. Lihtsad valikud toovad sageli keeruliste gastronoomiliste oskuste kõrval kõige paljastavamalt välja kokkade oskuse ja talendi,” sõnas peakokk Karoliina Jaakkola.

22. novembril toimub eriüritus toimub Kino Sõprus, Kai kunstikeskuse, Kampai by Kim Mikkola ja Toidufilmide festivaliga koostöös Kai kunstikeskuse hoones, Peetri 12 Tallinnas. Filmile sissejuhatus toimub inglise keeles ning lühidokumentaal linastub samuti inglise keeles, eestikeelsete subtiitriteta.

Salajane Kultuuriklubi #1, kolmapäeval 22.11.2023

18.00 Tervitusrüüped ja privaatne kunstituur Hrafnhildur Arnardóttir / Shoplifter "Hüpervõrk" näitusel. Tuuri juhib Kärt Koppel. Toimumiskoht: Kai kunstikeskus.

18.20 Sissejuhatus filmile. Toimumiskoht: Kino Sõprus & Kai kinosaal.

18.25 Auhinnatud lühidokumentaal: “Tanagokoro: A Culinary Portrait”. Film linastub inglise keeles, eestikeelsete subtiitriteta.

19.00 Filmist inspireeritud 2-käiguline erimenüü. Asukoht: Kampai by Kim Mikkola.

Ostan pileti SIIT. Piletimüük läheb lukku 21.11.2023.

Lisainfo ürituse kohta on SIIN.

Taivi KoitlaGastronoomia